Mezurayı ya da şerit kağıdı bileğinize sarın ve iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyiniz. Sonrasında elinize alacağınız milimetrik (mm) cetvel ile mezura ya da kağıt da işaretleme yaptığınız alanı ölçünüz. Ölçerek bulmuş olduğunuz değer sizin bilek ölçünüzü verecektir.

 

Kişilerde, bilek ölçüsüne göre vücut ölçüleri değişmektedir. Boy kilo oranıza bağlı olarak bileğiniz kalın ya da ince olabilir. Vucüt ölçüleri genel anlamıyla da kendi içinde orantılıdır. Erkeklerde, erkek bilek ölçüsü kadınlara oranlara daha geniştir.

 


Bilek çevresini ip aracılığıyla ölçerek kolayca bilek ölçünüzü öğrenebilirsiniz. Bu en basit yöntemdir. İple bileğinizin çevresini tamamlayarak metre ile uzunluğu not alabilirsiniz. Bileğinizi sıkmaması ve rahatça kullanabilmeniz için bilek ölçüşünüze 1,5 cm eklemeniz önerilir.

  

Daha önce kullandığınız bir bilekliğe göre onunla aynı ölçüde bir bileklik almak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bilekliğinizin çapını ölçerek bileklik ölçü tablosundan kontrol ederek kolayca bilek ölçünüzü öğrenebilirsiniz.